today 11.03.2017

Zabezpieczenie captcha przed niechcianym spamem jest bardzo pożądanym narzędziem dla administratora strony. Niekoniecznie dla użytkownika, ale bezpieczeństwo ma pierwszeństwo.

Domyślnie jeśli zamieścimy na naszej stronie formularz kontaktowy, czy moduł rejestracji to nie mamy żadnego zabezpieczenia.

Joomla jednak posiada zabezpieczenie. Nie trzeba szukać w internecie żadnych dodatków, oraz nie mapotrzeba nic dodatkowo instalować. Trzeba jedynie aktywować istniejące zabezpieczenie captcha.

Aktywacja dodatku joomla captcha

Zabezpieczenie captcha jest dodatkiem, a więc przechodzimy do sekcji rozszerzenia > dodatki. Widzimy całą listę dodatków joomla. W polu wyszukiwarki wpisujemy "captcha" i powinna pojawić jedna pozycja: CAPTCHA reCAPTCHA (o ile nie instalowaliśmy żadnego dodatkowego dodatku zabezpieczenia).

Klikamy w nasz dodatek i na ekranie pojawia się kilka opcji.

joomla captcha plugin opcje

W nagłówku można wyczytać i dowiedzieć się, że jest to dodatek Googla, który wymaga aktywacji. Mamy link, pod który należy kliknąć. Dalej możemy przeczytać (po angielsku) informacje nt. zabezpieczeń. Można to sobie podarować i klikamy w przycisk getRECAPTCHA.

google get recaptcha

Kolejny ekran przenosi nas do formularza, w który musimy wypełnić. Pierwsze to nazwa domeny (strony), na której chcemy mieć zabezpieczenie, kolejno decydujemy się na rodzaj zabezpieczenia. A więc albo pole typu checkbox, w którym zaznaczamy, że nie jesteśmy robotem. Albo jak kto woli (druga opcja), która jako zabezpieczenie wyświetli okno z elementami obrazka, oraz zadaniem do danego obrazka. Ja proponuję opcję nr. 1.

google captcha choice

Kolejny etap formularza kieruje nas do końca fazy przygotowania strony pod zabezpieczenie googla.

Aktywacja zabezpieczenia na stronie

Jeśli przeszliśmy wszystkie kroki formularza na samym końcu powinien pokazać się ekran z danymi dla konkretnej strony i kluczami zabezpieczającymi. Z danych prezentowanych na ekranie będziemy potrzebować tylko, albo aż 2 informacje:

  • Site key
  • Secret key

Wchodząc w nasze ustawienie dodatku, w pierwszym polu musimy wybrać wersja 2.0. Następnie mamy dwa pola do wprowadzenia danych. W pierwszym (Klucz witryny), wpisujemy kod: Site key. Z kolei klucz Secret Key wprowadzamy w pole klucz poufny. W prawej kolumnie wybieramy status, z listy, która się rozwija wybieramy włączony i zapisujemy.

joomla aktywacja dodatku

To jednak jeszcze nie koniec. jak sami zobaczymy, przechodząc na stronę kontaktową, gdzie znajduje się nasz formularz nie mamy żadnego zabezpieczenia. Ostatnim etapem będzie przypisanie zabezpieczenia do w konfiguracji globalnej. A więc przechodzimy do System > konfiguracja globalna i w pozycji Domyślna CAPTCHA Wybieramy jedyną opcje, które tam się znajduje: CAPTCHA - reCAPTCHA.

joomla set captcha config

Na naszej stronie w końcu pojawiło się zabezpieczenie przed spamem.