today 06.03.2017

Kilka szablonów na jednej stronie? W wielu przypadkach to nie tylko ma sens, ale i jest jedynym rozwiązaniem.

Joomla jest idealnym narzędziem właśnie do zarządzania szablonami i w bardzo prosty sposób umożliwia wykorzystanie kilku szablonów w jednym serwise internetowym. Poza edycją i modyfikacją szablonu można zmienić naszą stronę nie do poznania właśnie poprzez zarządzanie szablonami.

Do czego to można wykorzystać? Prosta strona domowa nie specjalnie nadaje się do takich działań. Jednak mając do stworzenia stronę firmową, która posiada 2 flagowe produkty, takie rozwiązanie będzie idealne. W takim przypadku optymalne jest wykorzysatnie nawet 3 szablonów. Szablon domyślny dla strony głównej i podstawowych informacji. Szablon drugi dla jednego produktu, oraz trzeci szablon dla drugiego produktu.

Oczywiście nie zawsze jest taka potrzeba, ale jak już mamy taki problem to przypisywanie szablonu do menu w joomli jest optymalnym rozwiązaniem.

Wybór szablonu domyślnego

Przechodząc do zakładki Dodatki->szablony widzimy listę zainstalowanych szablonów na naszej stronie. Jeśli nie były doinstalowane żadne inne szablony to w najnowszej wersji joomli (3.6.5) mamy tylko 2 domyślne style. Moje założenie było takie, aby wykorzystać do zbudowania naszej strony firmowej z 2 flagowymi produktami trzy szablony. Ale tym się zajmiemy później.

Mając listę szablonów musimy wybrać, który będzie naszym domyślnym. W tym przypadku szablonem domyślnym(głównym) jest beez. Skąd wiadomo, że akurat ten jest aktywny? gwiazdka świeci się na żółto przy domyślnym szablonie.

joomla default template

Mając już wybrany nasz domyślny szablon, możemy go zmodyfikować tak, aby odpowiadał naszym preferencją. Jeśli nie wiesz jak to zrobić warto zajrzeć do artykułu modyfikacja szablonu joomli.

Przypisanie szablonu do menu

Ok. Nasza strona główna jest idealna i teraz możemy się zabrać za nasze strony produktowe. Tak aby po kliknięciu w produkt nr. 1 strona przeszła do całkiem innego szablonu. A więc w naszym przypadku strona z produktem 1 ma mieć ustawiony szablon protostar.

Mając już odpowiednio zaplanowane i stworzone menu z kilkoma elementami (co najmniej trzema, jeden dla szablonu głównego i kolejne dwa dla pozostałych szablonów) możemy przypisać dany element do odpowiedniego szablonu. Możemy to zrobić na dwa sposoby.

W pierwszej metodzie przypisania szablonu do pozycji menu, jak sama nazwa skazuje przechodzimy do naszego menu. Klikamy w element, któy ma się wyświetlić w szablonie protostar i w pozycji szablon stylu wyberiamy z listy protostar.

joomla set assigned template

Lub drugi sposób (dla większej liczby elementów i kilku struktur menu) jest zdecydowanie lepszy. Przechodzimy do listy szablonów i klikamy w protostar. Tam w 2 zakładce - przypisz szablon, zaznaczamy elementy menu, któe mają się wyświetlać właśnie w tym szablonie. Po zapisaniu i wyjśćiu zobaczymy, że przy szablonie protostar jest zaznaczenie, co sugeruje, że szablon ten jest przypisany do kilku pozcyji menu.

joomla template assignment menu positions

Jak już wcześniej wspomniałem mając 2 szablony potrzebujemy jeszcze jednego, dla naszego 2-go produktu. Najprościej jest zainstalować osobny szablon i można go również zmienić. Można również wykorzystać nasz pierwszy szablon produktowy (protostar) i zainstalować go jeszcze raz. Jak to zrobić? Wystarczy w 2 miejscach zniemić nazwę (config.php, templateDetails.xml) i będziemy mogli go wykorzystać jako osobny szablon na naszej stronie. Zmiany dokonujemy w .

Instalujemy jeszcze jeden szablon i całą czynność powtarzamy tak samo, ale dla elementów z produktu nr.2