today 23.03.2017

Systemy zarządzania treścią (CMS), a więc m.in. Joomla, są po to, aby budować content, wiele treści. Dlatego edytory to bardzo istotna sprawa w cms'ach.

Postaram się zaprezentować i omówić zainstalowane oraz darmowe edytory dostępne na extensions.joomla.org, pokażę też jak je używać.

Edytory domyślne

Mając świeżą wersję joomli i przechodząc do utworzenia nowego lub edycji innego artykułu widzimy, że wprowadzamy oraz edytujemy tekst za pomocą edytora.

joomla default editor

Nie wiemy jednak co to za edytor, jak go zmienić i czy w ogóle jest jakaś alternatywa. Joomla posiada trzy wbudowane edytory. Jako domyślny ustawiony jest edytor TinyMCE. I prawdę mówiąc jest to jedyny edytor, który pozwala na formatowanie tekstu przy użyciu ikon. Pozostałe opcje są kompletnie inne i nie dają możliwości takiego formatowania. Mają jednak swoje zalety (zwłaszcza CodeMirror).

No dobrze, ale jak sprawdzić, który edytor jest domyślny i jak go zmienić? Przechodzimy do menu administratora i klikamy System -> Ustawienia globalne. W pozycjach, które nam się pokazały jest pozycja Edytor domyślny. Klikając na listę rozwijalną przy tej pozcyji widzimy dostępne wszystkie możliwe opcje.

joomla global configuration - editor

Wszystie możliwe opcje to:

  • Editor - CodeMirror
  • Editor - None
  • Editor - TinyMCE

Edytor TinyMCE

Jak już wspomniałem, domyślnym edytorem w joomli jest właśnie TinyMCE. Jakie ma zalety i co nam daje? Użytkownicy, którzy wprowadzają dużo teksu oraz są przyzwyczajeni do Worda będą usatysfakcjonowani. Edytor co prawda nie posiada tyle opcji co ten Microsoftu, ale na potrzeby stron internetowych jest w zupełności wystarczający.

Poza standardowymi ikonkami do edycji tekstu, wstawieniem linku, czy obrazka mamy tutaj dwie dodatkowe ikony, które pozwalają na dodanie modułu, oraz artykułu. A z doświadczenia wiem, że bardzo się to przydaje, szczególnie w przypadku importu modułów.

Edytor Codemirror

Edytor ten nie ma praktycznie żadnych dodatkowych ikonek formatowania. Poniżej obszaru treści znajduje się lista przycisków z kilkoma ułatwieniami, takimi jak m.in.: dodaj moduł, wstaw grafikę czy artykuł. Od razu nasuwa się pytanie po co taki edytor? Ma on jednak swoją zaletę i to ogromną. Jest idealny do prac programistycznych, wykorzystujących kod HTML, CSS, Java Script. Jest też idealny dla wszsytkich, którzy wolą formatowanie tekstu poprzez kod źródłowy HTML oraz mają potrzebę umieszczenia styli, czy krótkiego skryptu javascript. Edytor ten również ładnie koloruje znaczniki języka programowania.

Joomla CodeMirror edytor

Edytor - Prosty

Chyba najrzadziej wykorzystywany edytor w całej puli wbudowanych edytorów w joomli. Od Codemirror odróżnia go to, że nie koloruje znaczników i przy większej liczbie wierszy całość zlewa się tak, że ciężko się w tym połapać.

joomla prosty edytor

Edytory do pobrania

JoomlaCK Edytor

Polecam ten edytor dla wszystkich, którzy zamieszczają w swoich artykułach multimedia (filmy, audio, flash player). Edytor ten pozwalana na łatwe i wygodne wprowadzanie takich materiałów do naszego artykułu.

joomlack edytor

Joomla JCE

Edytor podobny do TinyMCE, z tą różnicą, że posiada funkcje, które pozwalają na wklejenie tekstu z MS Word. Dla tych, co najpierw piszą i formatują tekst w wordzie jest to bardzo cenna funkcjonalność. Jak normalnie wkleimy tekst z worda bezpośrednio do edytora to nam się on posypie.

joomla jce edytor