today 21.04.2017

Formularze kontaktowe w joomli są łatwe w obsłudze, intuicyjne, a czasem nawet nie do końca jesteśmy świadomi jak joomla wysyła maile z naszego formularza.

Czy jednak zamieszczając w pozycji menu kontakt i przypisując do niego ówcześnie stworzony w komponentach pojedynczy kontakt sprawdzaliśmy czy wysyłanie wiadomości w ogóle działa? i czy malie dochodzą?

Ustawienia globalne

W panelu administracyjnym w górnym menu wybieramy pozycję System -> Konfiguracja globalna. Następnie trzecia zakładka Serwer. W prawym dolnym rogu znajduje się sekcja dotycząca poczty.

PHP Mail

joomla php mail

Wynika z tego, że system domyślnie wysyła wiadomości poprzez PHP Mail. A więc sprawdzimy czy wszczystko działa prawidłowo. Zanim klikniemy Wyślij wiadomość testową wypełniamy pola: Wysyłaj z adresu, Nazwa nadawcy.

W pierwszym teście każdą z trzech opcji będę wysyłał na pocztę Gmail, następnie na WP.

Klikamy Wyślij i w nagłówku strony pojawia się komunikat, że wiadomość została poprawnie wysłana za pomocą funkcji PHP Mail.

Wiadomość wysłana joomla

Przechodzę do skrzynki odbiorczej gmail i mam w odebranych wiadomościach wiadomość. Test udany.

Sendmail

joomla sendmail

Druga opcja to test wysłania wiadomości za pomocą funkcji Sendmail. W opcjach Obsługa poczty wybieram drugą pozycję i wysyłam wiadomość testową. Ponownie komunikat, że poprawnie wysłano. W mojej skrzynce odbiorczej otrzymuję wiadomość. Test uznaję za udany.

Zanim opiszę ustawienia i wysyłanie za pomocą SMTP, chwila konsternacji. Po wyborze tej opcji w panelu pokazują mi się dodatkowe pola, które nie wiem jak wypełnić i nie mam zamiaru się tym zajmować. No bo po co, skoro wysyłanie maili działa? No ok, sprawdzę jeszcze czy działa, dla mojej skrzynki firmowej, lub inne np. WP

Ustawiam na nowo obsługę poczty na PHP Mail wprowadzam adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. i wysyłam testową wiadomość. Komunikat w nagłówku jest poprawny, sprawdzam skrzynkę pocztową i nic... Przechodzę do folderu spam i mam jakąś dziwną wiadomość:

php mail błąd wiadomości

Nie mogę odczytać wiadomości, z powodu błędu SPF, cokolwiek on znaczy. Sprawdzam opcję Sendmail i wykonuję te same czynności. Joomla potwierdza wysłanie wiadomości, w skrzynce dokładnie ta sama wiadomość, co w przypadku PHP Mail, a więc błąd wiadomości.

Serwer WP nie jest wyjątkiem, w moim przypadku błędna wiadomość pokazała się na serwerze gdzie mam hosting, yahoo, onet. Więcej już nie próbowałem. No to może trzeba by sprawdzić wysyłanie za pomocą SMTP.

SMTP

joomla mail smtp

Na pierwszy rzut oka może wydawać się tych pól nieco za dużo, a zdobycie danych, żeby je wypełnić jeszcze większym problemem, ale nie jest to takie straszne. Poza tym jeśli zależy nam na naszej stronie i chcemy aby wiadomości działały to warto poświęcić nieco czasu i skonfigurować nasze ustawienia SMTP.

Wszystko czego potrzebujemy powinnyśmy znaleźć w konfiguracji naszego dostawcy serwera. Nie będę pisał gdzie, bo to każdy dostawca ma nieco inaczej, ale na pewno jak poszukamy to znajdziemy. A poza tym można zadzwonić, lub napisać maila i takie dane otrzymamy.

Mając już skonfigurowany (opcja STARTTLS wraz z użytkownikiem i hasłem) testuje wysyłanie wiadomości. Sprawdzam na Gmail, działa prawidłowo, sprawdzam na WP, działa ok, na Yahoo, Onet i pocztę na serwerze dostawcy hostingu działa ok.

Wniosek jest taki, że PHP Mail oraz Sendmail są rozwiązaniem dla posiadaczy strony, którzy nie mają formularza rejestracyjnego a w kontakcie wysyłana jest wyłącznie wiadomość do odbiorcy (nas) na sprawdzony serwer. Dla innych typów stron polecam rozwiązanie SMTP