today 15.05.2017

W końcu doczekaliśmy się nowej odsłony Joomla. Wersja 3.7 wprowadza szereg zmian i nowości. Jedną z nich jest wprowadzenie pól dodatkowych (custom fields) w artykułach.

Co to właściwie jest i jak tego używać? W najprostszy sposób można powiedzieć, że są do definiowane przez administratora pola, które możemy dodatkowo wyświetlić przy artykułach. Niewątpliwie możemy uznać to za bardzo dobre rozwiązanie i na pewno znajdzie się do tego szereg zastosowań.

custom fields menu joomla 3.7

Grupy pól dodatkowych

Aby dodać do artykułu jakieś nowe definiowane pole należy wcześniej stworzyć grupę nadrzędną dla nowych pól. Jest to coś w rodzaju kategorii i artykułów. A więc najpierw definiujemy kategorie (grupę pól) i potem w ramach tej grupy artykuły(pola dodatkowe). Oczywiście możemy definiować kilka grup nadrzędnych.

custom fields group

Pola dodatkowe (custom fields)

Mając już zdefiniowane grupęy pól możemy zabrać się za tworzenie naszych nowych pól. A więc przechodzimy do poprzedniego elementu w menu: Pola dodatkowe i klikamy Utwórz.

custom fields joomla 3.7

Patrząc na ten ekran wydaje się wszystko bardzo intuicyjne i raczej nie powinno sprawiać to kłopotu, chociaż trzeba przyznać, że typów pól jest sporo do wyboru:

 • Edytor
 • Grupy użytkowników
 • Kalendarz
 • Kolor
 • Liczba całkowita
 • Liczba
 • Lista obrazów
 • Media
 • Odnośnik url
 • Pola wyboru
 • Pole tekstowe
 • Przycisk opcji
 • SQL
 • Tekst
 • Użytkownik

Można więc powiedzieć, że jest w czym wybierać. Poniżej postaram się krótko opisać ciekawsze (tajemnicze) typy.

Tekst

Oczywiście nie jest to żadne tajemnicze pole, ale piszę bo chyba najbardziej popularne i myślę, że najwięcej użyteczne pole ze wszystkich. tak naprawdę można by pod to zawrzeć kilka innych typów oczywiście w formie tekstowej.

Edytor

Ciekawe wykorzystanie pola dodatkowego, które wprowadza pole tekstowe wraz z całym edytorem. Trzeba się by dobrze zastanowić, żeby aż tak wykorzystać kolejne pole tekstowe wraz z edytorem jako dodatkowe pole.

Lista obrazów

Bardzo ciekawe i przydatne rozwiązanie, które znajdzie na pewno wiele zastosowań. Wybierając ten typ pola dodatkowo definiujemy katalog, z którego będziemy wybierać obrazki do danego artykułu.

lista obrazków pola dodatkowe joomla 3.7

Kalendarz

Jak dla mnie to idealne rozwiązanie dla jednego zastosowania, dla którego wcześniej musiałem pisać dodatkowy plugin, lub modyfikować komponenty. Chodzi mi o datę wydarzenia. Można tworzyć artykuł lub listę artykułów z danym wydarzeniem oraz jego datą. Do tej pory było to niemożliwe do zdefiniowane w artykułach.

SQL

Dość tajemnicze pole, przynajmniej jak dla mnie. Jako skrypt użyłem bardzo prostego zapytania: select id as value, title as text from #__modules

custom fields sql

Po najechaniu na znacznik jest podpowiedz jak należy tworzyć odpowiednie zapytanie. Jak dla mnie to nie bardzo na razie potrafię znaleźć stosowne zastosowanie. Może ktoś z was jest w stanie coś sensownego zaproponować to piszcie w komentarzach.

sql joomla 3.7 custom fields

Kategorie wyświetlania

Dodatkową opcją niezależną od rodzaju i grupy pól jest przypisanie pola do danej kategorii artykułów. Możemy zdefiniować przy jakich kategoriach te zdefiniowane pola mają być wyświetlane.

pola dodatkowe kategoria artykułów

Przy całej tej nowej funkcjonalności, którą joomla wprowadziła nachodzi mnie jedna refleksja. Możliwości i rodzaj pól jest naprawdę duży, jednak samo ich sensowne zastosowanie już niekoniecznie. Dlatego naprawdę trzeba by się było wysilić, żeby wszystkie te pola sensownie wykorzystać. Na pewno są pola, które bardzo pomogą i będą bardzo pomocne, jednak większość z nich będzie nieużywalna. Ale lepiej mieć jakąś możliwość i wiedzieć o tym, że się ma niż nie mieć nic a potem w stosownym czasie kombinować jak zrobić, żeby coś takiego mieć.