today 28.02.2017

Aktualizacja joomli to niezwykle istotna sprawa. Z najważniejszych powodów wystarczy nadmienić bezpieczeństwo. Tylko najnowsza wersja systemu pozwala na ochronę przed atakami, wirusami.

Aktualizacja joomli może wydawać się bardzo łatwa i przyjemna, no bo wszystko jest w panelu administracyjnym i wystarczy naciskać odpwoiednie guziki. Nie jest to jednak tak oczywiste. W przypadku, gdy nie ingerowaliśmy w pliki, a więc nie została zmieniona struktura HTML, PHP, to aktualiazacja nie będzie sprawiałą większego problemu. Jednak, gdy nasza strona została(układ html szablonu głównego) w znacznym stopniu zmieniona a wraz z nią komponenty, moduły to po wykonianiu aktualizacji możemy nie poznać naszej strony. ALe pokoleji.

Przygotowanie do aktualizacji

Przed każdą aktualizacją należy zrobić kopię zapasową bazy danych oraz plików! Jest to podstawa i pierwsze działanie każdej ingerencji w pliki. Co potrzebujemy aby wykonać kopię zapasową?
  • Kopia plików bezpośrednio z serwera, gdzie znajdują się pliki. Poprzez klienta FTP możemy wykonać kopiowanie plików bezpośrednio na nasz dysk. Mało komfortowe rozwiązanie - jeśli strona zajmuje kilkaset MB, lub więcej to będzie to bardzo czasochłonne
  • Poleceniem linuxowym (tar -zcvf nazwa_pliki.tar.gz folder_do_spakowania), któym spakujemy cały folder do rozszerzenia tar.gz, lub zip bardzo szybko. Przeszkodą może być brak dostępu do shella linuksowego na serwerze, gdzie znajdują się nasze pliki.
  • Jednym z komponentów joomli, który spakuje nasze pliki i zapisze do wybranego formatu. Bardzo dobrym narzędziem jest darmowy:Akeeba Backup

Mając już skopiowane pliki, można przejść do zrobinenia kopii zapasowej bazy danych. To z koleji powinno być łątwiejesze. Przede wszsytkim ze względu na wielkość, która raczej nie powinna przekraczać kilka, kilkanaście MB. Zadanie to najłatwiej wykonać wchodząc do phpmyadmin, gdzie exportujemy naszą bazę danych do pliku sql.
Inną możliwością jest zainstalowanie darmowego komponentu EJB, który zrobi to za nas.

Aktualizacja joomla

Aktualizację nie wykonujemy na naszej aktualnej stronie. Najlepiej na swoim dysku (localhost), lub na serwerze w osobnym katalogu. Aktualizacja w innej lokalizacji wiąże się z zmianą pliku konfiguracyjnego (zmiana dostępu do bazy danych, log, temp).

Komponent aktualizacji Joomla. Gdy jest nowa wersja systemu w panelu administracyjnym będzie widoczna informacja o możliwości aktualizacji naszej joomli.

aktualizacja joomla info

Jednak można to wyłączyć, lub nie zwracać uwagi. Nie ma z tym problemu, bo można bez problemu sprawdzić stan nasze wersji w lokalizacji: komponenty - > Aktualizacja joomla.

komponent aktualizacja joomli

Aktualizacja poprzez komponent

Może się jednak zdarzyć, że przechodząc do komponentu z aktualizacją nie będzie widoczna nowa wersja systemu. Wtedy nalezy kliknąć przycisk wyczyść cache.

Klikamy przycisk instaluj i aktualizuj do najnowszej wersji. Postępujący pasek sygnalizuje, że aktualizacja przebiega prawidłowo. Po ukończeniu zobaczymy komunikat podsumowujący naszą aktualizację.

Aktualizacja manualna

Czasami, szczególnie jeśli wykonujemy aktualizację na serwerze możemy mieć problem z wykonaniem aktualizacj joomli poprzez komponent. Różne mogąbyć tego przyczyny. Jednak, na to również jest rozwiązanie. Przechodzimy na stronę joomli do działy pobierania. Tam szukamy właściwego pliku, który podniesie naszą joomle do najnowszej wersji. Jeśli brakuje nam tylko ostatniej (najnowszej) aktualizacji to pobieramy paczkę z naszej wersji do najnowszej. Jeśli jednak mamy jeszcze starszą wersję konieczne jest wykonywanie aktualizacji krokowo. A więc co jedną wersję. Nie da się przeskoczyć 2, 3 i więcej aktualizacji za jednym razem.

Mając już właściwy upgrade do naszej joomli możemy go rozpakować i skopiować wszystkie pliki do naszego głównego folderu docelowego. Po tym zabiegu będziemy mieli podniesiny system. Wraz z aktualizacją samego systemu, warto sprawdzić, że nie ma również aktualizacji dla naszych komponentów, modułów, pluginów.