today 20.02.2017

Zarządzanie modułami w joomli jest bardzo logiczne, nie wymaga większych umiejętności, ale na pewno jest kilka rzeczy na które należy zwrócić uwagę. Moduły w joomli są czymś powszechnym i wykorzystywane wszędzie na różne sposoby. Postaram się zademonstrować kilka kluczowych zależności.

Wstawianie modułów na stronie

We wpisie modyfikacja szablonów joomli szczegółowo pokazałem jak w konkretnym miejscu na stronie wstawić moduł z określoną pozycją. Teraz przejdźmy do panelu administracyjnego i wejdziemy w pierwszy w kolejności moduł joomli. W moim przypadku będzie to Breadcrumbs.

joomla module

Nie będę tutaj rozpisywać się o tym jakie funkcje ma moduły, bo nie o to w tym przykładzie chodzi, a jedynie jak zarządzać wyświetlaniem na stronie. A więc lewa część nas w ogóle nie interesuje, zajmiemy się prawą częścią, a więc zarządzaniem wyświetlania na stronie.

Zarządzanie modułami w joomli jest naprawdę przemyślane. Moduły możemy dostosować według wielu kryteriów, choć w praktyce są one mało wykorzystywane, ale dla wymagających będzie to optymalna oferta.

  • Pokazanie tytułu. Większy komentarz jest raczej zbędny
  • Pozycja - w tym miejscu wskazujemy w którym konkretnie miejscu na stronie ma się pojawić moduł. W zależności od tego gdzie w kodzie umieszczone jest miejsce na moduł w tym przypadku position-2, tam zostanie wyświetlony moduł Breadcrumbs
  • Status - publikujemy, lub nie, być może chcemy dany moduł co jakiś czas uruchamiać. Warto zaznaczyć, że moduły które są instalowane poza oryginalnymi występującymi w joomi mają ustawiony status początkowy na nieopublikowane. Wszystkie moduły domyślne joomlowe są opublikowane
  • Początek i koniec publikacji - bardzo pomocne pola, które pomagają np. uruchomić dany moduł w konkretny dzień o danej godzinie. Bardzo często wykorzystywany jest przy okazji jakiś rezerwacji, która zaczyna się o 8 rano a kończy o północy następnego dnia. bardzo przydatna rzecz w zarządzaniu modułami
  • Dostępność - Publiczna, Gość, Użytkownik, Specjalny oraz Administrator. Jeśli mamy taką potrzebę można ustawić w tym polu, komu ma się wyświetlać dany moduł.
  • Kolejność - wykorzystujemy to w momencie, w którym dla jednej pozycji mamy 2, lub więcej modułów. Oczywiście można tak zrobić ale kolejność będzie w zależności od daty dodania modułu. Te pole pozwala nam na zmianę kolejności wyświetlania modułów dla danej pozycji.
  • Język - jeśli mamy kilka wersji językowych na stronie możemy również manipulować wyświetlaniem modułu w zależności od aktualnej wersji językowej strony.

Czy to już wszystko i nasz moduł będzie na stronie widoczny? Tak i nie. Jak już pisałem wyżej, w tym przypadku jeśli jest to moduł oryginalny joomlowy to na naszej stronie będzie widoczny. Jeśli natomiast wykorzystujemy moduł, który uprzednio zainstalowaliśmy będzie miał on status nieopublikowany oraz musimy go przypisać pod menu.

Przypisanie modułu do pozycji menu

joomla moduł pod pozycję menu

Przypisanie modułu dla stron to kolejne bardzo dobre rozwiązanie jakie oferuje nam joomla. W liście rozwijalnej mamy kilka opcji do wyboru: nigdzie, tylko wybrane strony, wszystkie poza wybranymi. Wracając do poprzedniego wątku, nowo zainstalowany moduł z pliku, będzie ustawiony na "nigdzie". Czyli nawet jak damy go jako opublikowany i zobaczymy na stronie to tam go nie będzie. Jest to bardzo często problem wielu użytkowników, którzy mają problem z tym zagadnieniem. Czy to jest dobre, czy nie to już całkiem inna bajka.

Wracając do naszego ustawienia, najczęściej wybieranym elementem jest tylko wybrane strony. Dlaczego? A no żeby nie ingerować zbytnio w kod stosuję się to rozwiązanie głównie w przypadku strony głównej oraz podstron z treścią. I tak np. na stronie głównej mamy kilka modułów, które chcemy żeby się wyświetlały tylko w tam, czego przykładem może być slider. Rzadko zdarza się, że slider jest na każdej podstronie serwisu, zazwyczaj na stronie głównej. Dlatego wybierając tą opcję z przypisania modułu do pozycji menu możemy ustawić, żeby wyświetlał się tylko na stronie głównej. Lub odwrotnie, chcemy aby pył wszędzie, poza stroną startową, w takim przypadku możemy zaznaczyć wszystkie i odhaczyć stronę startową, lub wybrać kolejną pozycję z listy i zaznaczyć Home, dla wszystkie poza stroną główną.

przypisanie modułu do wszsytkich pozycji menu

Nadmienię jeszcze tylko, że joomla domyślnie ma opublikowane i wybrane 4 moduły. Pozostała lista oryginalnych modułów znajduje się pod guzikiem nowy.

lista modułów